Gerede`de Mesleki Yeterlilik ve Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri Hakkında Bilgi Verildi

27.11.2017
2,813

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri için 23 Kasım 2017 Perşembe günü TOBB MEYBEM tarafından mesleki yeterlilik sistemi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gerede TSO M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına Gerede TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ve Gerede TSO'nun farklı sektörlerde faaliyet gösteren üyeleri katıldı. 

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka toplantıda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 81 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki yeterlilik belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır. Zorunlu mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştığınız tespit edildiği takdirde işverene her çalışan için 500 TL para cezası kesilir ve 1 ay içinde ödemesi zorunludur. İlgili Kanun gereği, meslek lisesi ve meslek yüksekokulu diploması ile mesleki eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesi dışındaki tüm belgeler geçerliliğini yitirecektir. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olan işçi de, bu işçiyi çalıştıran işveren de önemli avantajlar elde etmektedir. İşveren açısından akla gelen ilk fayda, yanlış kişiye istihdam olasılığının ortada kalkması ve işverenin mali kaybının önüne geçilmesidir. Çalışana da, hangi konularda yeterli yetersiz olduğu konusunda yol göstermesi ve bu çerçevede kendisini geliştirebileceği alana yönelmesini sağlamaktır. Ancak bu mesleki yeterlilik belgesi asıl olarak işverenin sosyal sigorta ödemelerini azaltmaktadır. Yeterlilik belgesi olan çalışanın sigorta primi işveren payı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak suretiyle belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı oluşturmaktadır.

Bu amaçla, TOBB tarafından kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından da yetkilendirilmiştir. Personel çalıştıran üyelerimizin ve ilgili kesimlerin katılımı bizleri memnun etmiştir” ifadelerine yer verildi. 

Açılış konuşmasının ardından TOBB MEYBEM Genel Müdürü tarafından bir sunum gerçekleştirilerek, sınav ve belgelendirme hizmeti hakkında bilgiler paylaşıldı.